Jak zabavit roční dítě

Ukázka, jak zabavit roční dítě - seřazování různě velkých barevných kroužků

Jak zabavit roční dítě? Pro někoho je tahle otázka možná nesmyslná. Ročnímu dítěti přece stačí dát první věc nebo hračku, kterou mám v dosahu. Je pro něj zajímavé téměř cokoli, takže se s tím dokáže zabavit na docela dlouho. No, ano, máte svým způsobem pravdu, jenže děti nejsou všechny stejné. Některé vyžadují mnohem víc podnětů, jiné zase větší zapojení dospělého, pestrost ve hře a podobně. A tak se může výrazně lišit i způsob, jak zabavit roční dítě. V tomto článku si to všechno pěkně rozebereme.

Co je důležité v životě ročního dítěte

Z hlediska vývojové psychologie a odborných pojmů je věk 12 měsíců milníkem, kdy se z kojence stává batole. Pro batolecí období (od 1 do 3 let) je typické zejména osamostatňování se. Je spojené jak s rozvojem pohybu, tak i s významným uvědoměním si sebe sama. 

Dítě již odděluje svou existenci od existence mámy A zjišťuje, že může fungovat i bez ní. Samozřejmě jen po určitý omezený čas: stále je na ní závislé jak z hlediska základních fyziologických potřeb, tak i emočně. 

Rozvoj pohybu umožňuje batoleti vzdálit se od mámy za účelem vyhledání nových podnětů a v případě potřeby se k ní vrátit. Dostatek podnětů a uspokojení zvědavosti zase posiluje motivaci k dalšímu pohybu, a dítě tak vyráží na další a další průzkumné výpravy. Obojí je propojené – jedno podporuje druhé a naopak.

Schema - rozvoj pohybu umožňuje batoleti vzdálit se od mámy za účelem hledání nových podnětů a v případě potřeby se k ní vrátit. Dostatek podnětů a uspokojení zvědavosti posiluje motivaci k dalšímu pohybu, a dítě tak vyráží na další průzkumné výpravy. Vše je propojené - jeden proces podporuje druhý a naopak.

Rozvoj pohybu umožňuje batoleti vzdálit se od mámy za účelem hledání nových podnětů a v případě potřeby se k ní vrátit. Dostatek podnětů uspokojí jeho zvědavost a posiluje motivaci k dalším výpravám.

Co tedy roční dítě potřebuje?

Z výše uvedeného vyplývá, že batole potřebuje pro svůj rozvoj především:

  • Podnětné prostředí

Tím se vracíme k tvrzení na začátku článku, že roční dítě zabavíme skoro čímkoli. Dáme mu do ruky třeba papír zmuchlaný do kuličky, dřevěné kostky, obrázkovou knížku k prohlížení a je to. Jak už jsme ale řekli, každé dítě je jiné a proto potřebuje i jiné množství a charakter podnětů.

Jsou děti, které sotva stojí, ale kvůli potřebě stále nových a nových podnětů jsou schopné klidně vylézt i na skříň. A i když má každé dítě rádo nějakou míru stereotypu, která mu dává jistotu, že svět funguje podle určitých pravidel, v oblasti objevování to může mít jinak. 

Některé děti jsou konzervativnější a rády se vracejí ke svým oblíbeným hrám a činnostem. Jiné děti ve chvíli, kdy danou činnost “zmáknou” (podaří se jim např. několikrát postavit věž z kostek tak, aby nespadla), o ni ztrácejí zájem a s pomyslnou otázkou “Co tam máte dál?” se vydávají hledat něco nového.

Uspokojit takové dítě se může zdát na první pohled náročné, často si ale právě tyto děti vystačí samy – věci a svět jako takový je pro ně natolik fascinující, že se dokážou do jeho zkoumání ponořit a zabavit se i bez naší přítomnosti. 

  • Bezpečné prostředí

Dostatek prostoru a volnosti je pro batole nezbytným předpokladem, aby mohlo objevovat svět. S tím se ale pojí nutnost zajistit, aby byl prostor i náležitě bezpečný.

Tady se dostáváme mj. k diskutovaném tématu dětských ohrádek. Určitě proti nim nechci brojit – za určitých okolností (např. když rodič potřebuje vařit, na sporáku má horký hrnec a při tom různě pobíhá po kuchyni) mohou být ohrádky bezpečným prostorem pro hru. 

Přimlouvám se ale za to, aby byly používány opravdu jen v těchto výjimečných případech, a jinak mělo dítě volné pole působnosti. 

Nože, elektrické zásuvky, chemie…

Jak zajistit ročnímu dítěti bezpečnost a současně i volnost pohybu? Radu, že všechno ostré a nebezpečné má být před dětmi schované ve vyšších poličkách skříní, určitě znáte. Pokud jde o prací prostředky, léky a podobné věci, rozhodně souhlasím. 

Snažme se ale nechránit děti příliš. Pokud jde o elektrické zásuvky, které nejdou schovat, osvědčilo se mi vysvětlit dětem, k čemu slouží, a názorně ukázat, jak se do nich zástrčka dává. 

Pak – a to je na tom to nejdůležitější – jsem je nechala, ať si to pod mým dohledem samy vyzkouší. Třikrát zapojily kabel do zásuvky a s nadšením, že “už vědí, jak to funguje” a “zvládly to samy”, je přestala nadobro zajímat (když ono se s ní nic moc zábavnějšího dělat nedá 😀)

Celkově doporučuju zapojovat dítě do běžných činností se skutečnými nástroji. I roční dítě si může jídelním nožem “nakrájet” banán. Poskočí mu sebevědomí, že to zvládlo a navíc si nachystalo samo svačinku. Dobrý začátek, jak z něj postupně vychovat samostatné dítě.

  • Individuální přístup

Jak už jsem zmínila několikrát, každé dítě je jiné a rovněž i každý rodič je jiný, a tak se bude lišit i způsob, jak batole zabavit.

– U některého se budete muset víc zapojit, protože víc než samotná činnost je pro něj důležitá interakce a komunikace. 

– U jiného budete muset alespoň sedět, protože vaše přítomnost je důležitá pro jeho pocit bezpečí. 

– A některé se dokáže ponořit do činnosti natolik, že klidně na půl hodiny zapomene na vás i na zbytek světa.

Každé dítě je také jiné, pokud jde o jeho temperament. Jedno vyžaduje spoustu pohybu a akci, jiné je spíš hloubavější a rádo a dlouho zkoumá jednu věc ze všech možných stran.

10 konkrétních tipů, jak zabavit roční dítě

Ať už je vaše batole jakékoli, věřím, že z následujícího seznamu si určitě vyberete:

  1. Balónky, kuličky, míčky

Stačí jakýkoli míček, větší kulička (aby ji dítě nespolklo), zmačkaná papírová koule či smotané ponožky a nějaký cíl. Trefovat se dá do hrnce, klobouku, papírové krabice, do otvoru vyřezaného do kartonu a podobně.

S míčkem si můžete kutálet nebo kopat – dítě se bude snažit trefit do nádoby či krabice položené na bok, mezi vaše rozkročené nohy, nebo mezi nohy židle. Dejte dítěti prostor pro vlastní kreativitu a uvidíte, že přijde s dalšími nápady, kam se s míčkem trefovat.

Pokud je dítě motoricky zdatnější a chcete procvičit i jemnou motoriku, dejte mu ruličku od toaletního papíru, do které se může trefovat menší kuličkou. Jste-li tvořivá duše, vyrobte z ruliček celou kuličkovou dráhu. To obvykle baví všechny typy dětí i rodičů 🙂

Kuličkodráha z ruliček od toaletního papíru je skvělý způsob, jak zabavit roční dítě.

I takhle může vypadat kuličkodráha z ruliček od toaletního papíru. Je to skvělý způsob, jak zabavit batole i sebe.

  1. Opičí dráha

Máte hodně akční dítě, které je pořád v pohybu? Pak mu doma vytvořte opičí dráhu. 

Stačí pár židlí, sušák na prádlo, malý schůdek, několik kruhů, podsedáky nebo nízké polštáře a kelímky od jogurtu.

Spojíte-li víc židlí za sebou, vznikne delší tunel (a můžete si zahrát i na vlak). 

Sušák na prádlo je skvělá prolézačka. Dejte ale pozor, aby byl dostatečně stabilní a dítě ho na sebe nepřevrátilo.

Gymnastické kruhy mohou rovněž sloužit k prolézání. Položte je na zem a dítě do nich může skákat. Pokud kruhy nemáte, stačí nějaký provázek či švihadlo, který stočíte na zemi do kroužku.

Podsedáky a nízké polštářky použijte jako “kameny”, přes které je potřeba přeskákat pomyslnou řeku (tu můžete vyrobit z karimatky nebo deky).

S pomocí několika plastových lahví nebo kelímků od jogurtu připravíte dětem zábavný slalom.

  1. Modelína

Stará dobrá modelína, plastelína, formelína, zkrátka hmota, ze které děti nadšeně tvoří.

Nemáte inspiraci? Udělejte pár kuliček, nebo uválejte několik hadů a z těchto tvarů už vždycky něco vymyslíte. Upletete copánek (vánočku), vymodelujete hrneček, nebo pospojováním vyrobíte nejdelší žížalu na světě. 

Na pomoc si můžete vzít i vykrajovátka na perníčky nebo třeba brčko.

(Více nápadů i pro větší děti najdete tady.)

  1. Prstové barvy

Většina dětí ráda zkoumá různé materiály, jejich strukturu a odolnost, a nejlépe všemi smysly. Prstové barvy jsou k tomu ideální. Barvy jsou šetrné k dětské pokožce a dají se vyprat i z většiny oblečení. 

Připravte prostředí na pohromu 🙂 navlečte dítko do staršího trička a pusťte se do toho. Užijete si skvělou zábavu a současně u batolete podpoříte rozvoj jemné motoriky.

  1. Razítka

Podobně jako plastelína a prstové barvy, i razítka jsou u dětí velmi oblíbené. 

Dle zájmu a temperamentu dítěte můžete jen tak tiskat na papír, nebo s nimi vymýšlet celé příběhy. Pro inspiraci se můžete mrknout sem.

  1. Nafukovací balónky

Děti nafukovací balónky milují. Jsou lehké, dá se s nimi pinkat všude, aniž hrozí, že něco shodíte, a jsou krásně pestré. Navíc si na ně můžete namalovat nějaký veselý obličej.

Přivažte balónek šňůrkou třeba k židli a nechte dítko, ať do něj pinká samo. Balónek se bude vracet, což u batolete vyvolá nejen úsměv, ale motivuje ho k tomu pinkat do něj znovu a znovu. 

Tip navíc: Balónky jsou skvělé, ale sem tam nečekaně prasknou, což vede k leknutí a pláči. Z kousku prasknutého balónku se dá snadno vyrobit například skřítek – stačí prasklý kousek balónku naplnit rýží, nebo vycpat vatou, utáhnout gumičkou a dokreslit obličej. Uvidíte, že bude hned po pláči.

I z prasklého balónku se dá vyrobit prima hračka pro batole.

Prasklý balónek nemusí znamenat jen pláč. Ze zbylých kousků můžeme dětem vyrobit veselého skřítka.

  1. Vkládačky a navlékací kroužky

Různě veliké barevné kroužky skládané na sebe jen tak neomrzí. Stejně jako oblíbené vkládačky, kdy se dítě snaží dostat všelijaké tvary do otvorů, které těmto tvarům odpovídají. 

U větších batolat už můžeme při těchto činnostech pozorovat tzv. symbolické myšlení – dítě umí o věcech přemýšlet i když je zrovna nevidí nebo s nimi danou činnost neprovádí. Zjednodušeně řečeno se zamyslí a pak vhodí kostku do bedničky tím správným otvorem. 

Roční dítě bude pravděpodobně ještě stále postupně zkoušet jeden tvar za druhým, než se s některým nakonec trefí.

Nemáte-li po ruce dřevěnou nebo jinou komerčně vyráběnou vkládačku, dá se taková snadno vyrobit z krabice nebo i z kousku kartonu

Do víka krabice vyřežte jednotlivé tvary (můžete si pomoct vykrajovátky na cukroví). Aby se tvar batoleti lépe držel, tavnou pistolí přilepte ke každému korálek, nebo udělejte uprostřed díru.

Vkládačka vyrobená z kartonu je další z mnoha možností, jak zabavit roční dítě.

Vkládačka vyrobená z kartonu – jednoduchý způsob, jak zabavit malé děti, a navíc přitom procvičit jemnou motoriku.

Pokud potřebujete batole trochu unavit, rozmístěte kroužky nebo kousky vkládačky po celém pokoji, aby se pro ně muselo doplazit nebo doběhnout. 

  1. Hudba, tanec, prostě mejdan

Hudbu mají rády všechny děti. Pusťte si rádio, oblíbené písničky na YouTube, nebo si s dětmi zazpívejte. Vrťte se do rytmu a přidejte klidně vlastní nástroje. Vařečkami bušil do hrnců v začátcích kariéry nejeden Ringo Starr 🙂 

  1. Knížky

Že už to znáte a s batoletem si obrázkové knížky pravidelně prohlížíte?

To je samozřejmě skvělé – společné listování knížkou patří k nejhezčím vzpomínkám jak dětí, tak i rodičů. Dítě si při této činnosti rozšiřuje slovní zásobu a učí se poznávat barvy a tvary. Interaktivní knížky (ať už jde o tzv. quiet books nebo o knížky s okénky) pak rozvíjí také jemnou motoriku.

Knížky s tvrdými stránkami a leporela se však dají použít i jako “stavební materiál”. Určitě si vzpomenete na svoje vlastní dětství, kdy jsme z leporel stavěli domečky, silnice, mosty a nejrůznější tunely. Fantazii se meze nekladou.

  1. Puzzle a jiné skládačky

Roční dítě ještě nejspíš neposkládá puzzle s 20 a více dílky, ale jednoduché dvou- nebo třídílné obrázky už poskládat zvládne. Pokud zrovna nemáte po ruce dřevěné nebo jiné dětské puzzle, stačí sáhnout po barevném obrázku a ten rozstřihnout na 2 nebo více dílků.

Nejprve obrázek sami složte, ať vaše batole vidí, jak vypadá vcelku. Bude pro něj snazší ho dát znovu dohromady. Obrázek by měl být jednoduchý, barevný, ideálně s oblíbenou hračkou nebo zvířátkem, aby dítě skládání bavilo. 

Nečekejte, že u této činnosti vydrží dlouho. Skládání je náročné na soustředění a zejména akčňáci potřebují chvíle v klidu vystřídat s pohybem. Kousky skládačky tak můžete rozmístit po bytě a vyzvat batole, ať si pro každý dílek zaběhne. 

Chcete, aby vám skládanka vydržela dlouho a mohli jste po ní sáhnout ještě za rok, za dva?
Pak vyzkoušejte Popletenou skládanku, kterou můžete skládat klasicky, tzv. “správně”, nebo to naopak celé “poplést”. Kytky na hlavě, nebo třeba jablko rostoucí z květináče? Užijete si hromadu legrace a baví to i větší děti 🙃

Jak zabavit roční dítě – shrnutí

Věřím, že po přečtení článku už vás otázka Jak zabavit roční dítě netrápí 🙂 Batole v tomto věku zkoumá svět a objevuje každý den něco nového, neobvyklého. Stačí mu dopřát podnětné a bezpečné prostředí a o zábavu bude(te) mít postaráno.

Akčním dětem můžete hru téměř vždy obohatit o pohybovou část – jednoduše rozmístěte hračky po bytě a vyzvěte batole, ať je nejprve posbírá. Po skončení hry je pak zase může uklidit do krabice (samozřejmě do té na druhém konci pokoje 🙂).

Hledáte inspiraci na další hry, nebo i pro starší děti? Možná si vyberete některou z mého Hracího koutku

"Jako máma dvou dětí a kámoška (ne)jednoho hafana vím, jaké je soužití s touto smečkou divočina. Na svém blogu se s vámi chci podělit o svoje postřehy a zkušenosti, kterak to udělat, aby to byla především pořádná psina." Více o mně zde >>
Komentáře