Yes, or No…

Učit děti anglicky odmalička, nebo ne? Hravou formou určitě!

Učit děti odmalička anglicky, nebo ne?

Bude mu školní angličtina stačit? Neprošvihneme něco, když ho nedáme na lekce angličtiny už ve školce? Nebo má času dost a později to všechno dožene?

Tak tohle jsou otázky, které mi nesčetněkrát běžely hlavou ještě dřív, než se naše děti narodily. A když jsem se pak čas od času setkala s nějakým názorem, článkem, pohledem lidiček různě pracujících s dětmi, závěr byl, že se na tom příliš neshodnou.

Někteří tvrdí, že je lepší nechat dítěti prostor na to, aby se naučilo pořádně mateřštinu, a s cizím jazykem začít až poté, jiní jsou přesvědčeni, že nejsnáze se děti cizí jazyky učí ve chvíli, kdy s danou řečí vyrůstají a vnímají ji právě jako mateřský jazyk.

Já si myslím, že – konec konců jako všechno – je to individuální. Ne každé dítě z bilingvní rodiny zvládne všechny jazyky levou zadní, protože může bojovat například s vývojovou dysfázií, dyslálií nebo jinými poruchami řeči.

Nebo může jednoduše výrazně upřednostňovat jazyk, který je pro něj snazší, případně ten, kterým je obklopen v prostředí mimo domov – mezi kamarády, ve školce a pod.

A naopak – dítě může mít schopnost „nasávat“ řeči snadno a bez problémů se tak naučí klidně 3 jazyky současně.

Jako vždycky je tedy nejlepší vnímat konkrétní potřeby dítěte. A nedělat nic na sílu.

Angličtina hravou formou

Když vymýšlím a tvořím aktivity a hry pro děti, mým cílem je, aby zábava mohla být současně zdrojem zajímavých informací a učení bylo především zábavou.

V tomto duchu mě hodně oslovil produkt a vlastně i celý e-shop Books for Joy – Knihy pro radost, který nabízí čistě anglické knihy a sešity s různými aktivitami a mnoho dalšího.

Právě v něm jsem dětem objednala The human body – velké puzzle s knihou. Kombinuje hru – puzzle lidského těla v životní (tedy dětské) velikosti – s knížkou, ve které se můžete nejen o lidském těle dočíst spoustu zajímavostí.

Puzzle – hlava a hrudník

Moc se mi líbily speciální dílky znázorňující často celý orgán (nebo jeho část), které skládání nejen urychlí, ale i zpestří.

Střed těla a některé speciální dílky – orgány

Spojení hravého puzzle a knížky plné obrázků je za mě ideální kombinace pro téměř jakýkoli věk.

Při skládání puzzle budou děti, hlavně menší, pomoc dospělých určitě potřebovat. I já se musela poměrně dost soustředit, protože puzzle je relativně veliké a nebylo snadné poznat, jestli kousek, který právě držím, patří k levé, nebo k pravé ruce, k levé, nebo pravé noze atd.

Puzzle lidské tělo – dolní končetiny

Společně jsme strávili čas hrou, která nás přirozeně vtáhla do tématu. Při skládání orgánů v břiše jsme si uvědomovali, jak na sebe v těle navazují, jaké mají funkce a jak se vzájemně ovlivňují.

Mluvili jsme o životně nutném kyslíku, který vdechujeme plícemi, a ukazovali si na skládačce, kudy se pak dostává do krve a díky srdci do celého těla. Tím jsme se dostali i k červeným krvinkám a mohli jsme si o nich přečíst víc v knížce.

Musí dítě (roz)umět anglicky?

Čerstvě šestiletý syn umí zatím anglicky jen pár slov, takže jsem předčítala a překládala já, ale on se díky tomu dozvěděl spoustu zajímavostí a k angličtině tzv. přičichl zase o kousek víc.

Mým primárním cílem při koupi knížky totiž nebylo naučit děti anglicky a už vůbec ne rovnou odbornou angličtinu. Cílem bylo strávit spolu příjemný čas hrou, při které jsme si úplně přirozeně povídali o lidském těle, a sem tam se nějaký ten anglický výraz uchytil v paměti.

U puzzle bych chtěla vyzdvihnout krásné barevné zpracování a velikost dílků, díky kterým vám můžou pomoct skládat i malé děti.

Na knížce se mi zase líbí, že je v ní velké množství obrázků, je krásně barevná a obsahuje řadu zajímavostí, které celé téma zpestří. Skvělé je, že si ze všech informací můžete vybrat ty, které budou pro dítě a jeho věk srozumitelné.

Anglicky psaná knížka pro děti o lidském těle

Nebo si můžete společně jen prohlížet obrázky, u kterých jsou popisky a nic složitého neřešit. Součástí učení je i audiovizuální vnímání a paměť, a dítěti tak během pohodového listování knihou ledacos zajímavého utkví.

Osobně ještě musím vyzdvihnout jednu věc – mé srdce zaplesalo, když zjistilo, že je balíček, který přišel velmi rychle – během pár dní – zabalený v opakovaně použité krabici. Co víc si může fanda přírody přát :)

Pokud mají vaše děti jiné zaměření než na lidské tělo, můžete sáhnout po jiných knížkách či sešitech. V e-shopu Books for Joy si určitě vyberete. My máme například ještě knížku Farm animals, protože zvířátka – to je taky naše 😊

Enjoy your day, fun is the way  aneb Mějte se prima, ať je váš život psina ;)

 

PS: Věděli jste například, která buňka je největší a může měřit i několik centimetrů? Tipněte si a svůj tip mi napište na red.dog@zuzkacervena.cz.

"Jako máma dvou dětí a kámoška (ne)jednoho hafana vím, jaké je soužití s touto smečkou divočina. Na svém blogu se s vámi chci podělit o svoje postřehy a zkušenosti, kterak to udělat, aby to byla především pořádná psina." Více o mně zde >>
Komentáře