„Ježku, kde máš koloběžku?“

Tak tohle jsem loni na podzim volal na ježka, co si to v noci funěl přes naši zahrádku, a dupal tak, že mě dočista vzbudil. A ani mi v tom spěchu neodpověděl, nezdvořák jeden.

Ale abych mu nekřivdil – bylo to opravdu na podzim, někdy v říjnu, a to už mají všichni ježci hodně naspěch, aby se stihli na zimu pořádně vykrmit a následně se dobře uložit ke spánku.

Takový ježek, teda spíš ježčí máma, totiž může mít klidně i 10 mláďat, malých ježečků, a o všechny se musí postarat, aby byli na zimu pěkně boubelatí. A to není jen tak. 

Víte, kolik takových žížal, slimáků, kobylek, nebo třeba i ještěrek a hadů musí ježci ulovit, aby se pořádně nabaštili?

Oni totiž nejedí jablíčka, jak se o nich často mylně říká a taky jsou tak často na obrázcích nakreslení. Ba ne, takového ježka byste na ovoce nenalákali. Jsou to zkrátka masožravci.

No a co s mláďaty, která se na zimu nestihnou dostatečně vykrmit?

Pokud najdete někde v přírodě nebo na zahradě ježka, který se vám zdá drobný, poproste rodiče, aby ho zvážili. Nebo jim řekněte alespoň o ochranné rukavice (kvůli bodlinám) a pak ho zvažte samy.

Pokud ježek na začátku listopadu váží míň, než 500 gramů, bude potřebovat vaši pomoc, protože sám by zimu nejspíš nepřežil.

Nejprve je dobré se mu mrknout mezi bodliny. Ježci totiž bývají mistři v chytání blech do kožichu. To je taková prazvláštní disciplína, ve které s nimi my, psi, rozhodně nehodláme soutěžit. Ale kolikrát stačí, když se na ježky jenom podíváme a už jednu chytneme taky. Tu blechu. 

Tak se pak poraďte s nejbližším veterinářem a on vám řekne, co na tyhle blechy platí. A nebo si to můžete rovnou přečíst tuhle>>.

Jak už jsem říkal – ježek je masožravec, a tak mu nejlépe posloužíte, když ho budete krmit vařeným libovým masem (hovězím, telecím, nebo i králičím a kuřecím). Nebo mu jednoduše kupte konzervu pro kočky. V ní bude mít všechno, co potřebuje.

A nezapomeňte na dostatek vody, ať váš milý ježek nemá žízeň.

Ježci jsou většinou noční tvorové, takže místo, aby v noci spali, tak tu kolem dupou a funí, a to se pak jeden pes vůbec nevypsí…ehm, chtěl jsem říct nevyspí. No a tak můžete ježky krmit večer, oni si dají takovou noční svačinku a pak si přes den většinou schrupnou.

Pokud je váš ježek dostatečně vykrmený, ustelte mu zimní postýlku z listí.

Do takové hromady listí se ježek pěkně zavrtá a schoulí se v ní do pevného klubíčka. A protože je to nezdvořák, ani neřekne dobrou noc a už chrní. 

Však jen počkej, ježku, já ti to na jaře pěkně připomenu. Ale teď už ti přeju hezké zimní sny.

A vám, milí kamarádi, pac a pusu,

 

 

Jsem akční australský ovčák, který miluje cokoli k jídlu a cokoli k aportování. Už jako malé štěně jsem přičichl k Zuzčinu blogu a začal jsem taky psát články. Ale píšu je výhradně lidským mláďatům, protože s těmi si rozumím nejvíc (jsou totiž většinou stejně ztřeštění a akční, jako já :-) ).
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů