Od 1. února 2021 nabyla účinnosti novela zákona na ochranu zvířat proti týrání (úplné znění zákona najdete zde).
Mimo jiné představuje v právním světě nový pojem „množírna“:
„Je zakázán chov psů nebo koček, včetně jejich rozmnožování, v zařízení, včetně bytu, ve kterém jsou chováni a rozmnožováni psi nebo kočky v nevhodných podmínkách, které způsobují jejich utrpení, a ve větším počtu, který jim neumožňuje uspokojovat jejich fyziologické, biologické nebo etologické potřeby (dále jen „množírna“). Množírnou se rozumí zařízení, včetně bytu, uvedené ve větě první, i když není hlavním cílem činnosti chovatele rozmnožování zvířat nebo dosažení zisku.“
Za účelem zvýšení ochrany psů a koček při rozmnožování pak novela uvádí další, nové, povinnosti chovatelů. Tyto povinnosti platí pro:
Tito chovatelé jsou od nynějška povinni při prodeji nebo i darování štěňat mladších 6 měsíců
Výjimku mají v tomto směru provozovatelé útulků, jejichž novou povinností je pouze poslední bod, který, věřím, je pro ně běžnou praxí.
Novela stanovuje minimální věk, ve kterém může chovatel oddělit mláďata od jejich matky a prodat či věnovat je někomu dalšímu. U koček je to 84 dnů, u psů 50 dnů.
Štěně si tedy od chovatele můžete odvézt domů nejdříve v jeho 7 týdnech plus 1 den k tomu :) Kotě až ve 12 týdnech.
Nově je také zakázaný prodej psů, koček (a primátů) v obchodech se zvířaty. A rovněž je zakázáno prodávat nebo i předávat psa či kočku novému majiteli na veřejném prostranství.
Tohle je podle mého názoru velmi důležitý zákaz.
Jsou totiž poměrně časté případy, kdy zejména provozovatelé množíren prodávají svá zvířata na benzinových pumpách a jiných místech mimo množírnu. Díky tomu potenciální kupující ztrácí možnost nahlédnout do chovu a udělat si (obvykle nevalný) obrázek o jeho stavu, případně od koupě odstoupit.
Navíc se tímto způsobem zvyšuje jakási anonymita a nedohledatelnost podvodného prodejce, neboť může do prodejní smlouvy uvést prakticky jakékoli (tedy i nepravdivé) sídlo, aniž je nabyvatel schopen tuto skutečnost na vlastní oči ověřit.
Je toho mnoho a spousta toho se týká i hospodářských zvířat, zvířat v zájmových chovech, či zvířat, která jsou aktéry ve veřejných vystoupeních (cirkusy počínaje a účastí např. v „TV šou“ konče).
Pro čtenáře, kteří by se zajímali i o tuto oblast, je tu možnost prostudovat si úplné znění zákona.
Já se s ohledem na délku článku budu držet psů a koček.
Chovatel je povinen dohlédnout na to, aby fena resp. kočka kojila pouze takový počet mláďat, který při svém zdravotním stavu a kondici zvládne. Ostatním mláďatům musí chovatel zajistit náhradní výživu. Nehrozí tak vyčerpání matky za účelem co nejlevnějšího odchovu co největšího počtu mláďat a tím dosažení co největšího zisku.
Důležité je dle mého názoru i stanovení maximálního počtu vrhů u jedné chovné feny resp. kočky, a to na max. 3 vrhy za období 24 měsíců.
V kombinaci s povinnou evidencí všech chovů se 3 a více fenami to považuji za dobrý nástroj v boji právě s množírnami.
Další body, o něž by se dalo v tomto boji opřít, jsou ve schvalovacím procesu a od příštího roku by snad měly nabýt účinnosti.
Podobně jako v případě předchozích novel, které se týkaly mj. čipování (více o nich zde a zde), platí, že pro poctivé chovatele a skutečné milovníky svých mazlíčků přináší novela „pouze“ další papírování a že ti nepoctiví se ji budou snažit všemi způsoby obcházet.
Nicméně věřím, že i tady jim to přinejmenším nahází nějaké ty klacky pod nohy, aby kvůli jejich ekonomickým zájmům (rozuměj bezohlednosti) netrpěla zbytečně nevinná zvířata.
Pokud by vás cokoli kolem novely zajímalo, nebo jste měli jakékoli nejasnosti či otázky, neváhejte se na mě obrátit, ráda vám odpovím. Kontakty na mě najdete pod článkem.
Zdravím vás a užívejte si svých mazlíčků ;)
PS: Vzor evidenčního listu vrhu najdete na webových stránkách Ministerstva zemědělství.
A nebo si ho jednoduše můžete stáhnout zde: evidencni-listy-vrhu