STARÉ ČASOPISY a jejich využití

Pokud se vám doma válí hromada starých ČASOPISŮ, které "jistojistě jednou přečtete", můžete je využít hned a mnohem lépe.

  • Vystřihněte z nich obrázky a ty pak rozstříhejte na více dílů. Snadno tak VYROBÍTE SKLÁDAČKU neboli puzzle. Počet dílků samozřejmě přizpůsobte věku a schopnostem dítěte. Můžete tak zabavit více dětí současně.

Je pravděpodobné, že nejvíc se budou líbit skládačky z dětských a hodně barevných časopisů. Na druhou stranu dítě, které má rádo zvířata, ocení i časopis pro chovatele domácích mazlíčků a fanouška aut potěší jindy nezajímavá reklama na nejnovější vůz. Koneckonců nejlepší je nechat děti samotné, aby si vybraly, co se jim líbí.

  • Se staršími dětmi pak můžete vystřižené obrázky použít jako podklad k VYPRÁVĚNÍ PŘÍBĚHŮ. Obrázky můžete poskládat v určitém pořadí, které je předem dané, nebo je můžete postupně losovat z hromádky. 
  • Lehčí varianta - můžete se s dítětem střídat a tím mu tak trochu "nahazovat", když má přijít na řadu.
  • Varianta pro pokročilé - podobně jako ve slovním fotbalu, můžete zavést pravidlo, že pokračování příběhu jednoho z hráčů musí začínat písmenem/slovem, kterým druhý hráč svoji část příběhu ukončil.  
  • Hustokrutopřísná varianta - můžete se také domluvit, že celý příběh bude tvořen slovy začínajícími na jedno stejné písmeno (např. Petr přišel po poledni pro psa.). To je ale vázané na to, že i věci na obrázcích musejí být od jednoho písmena.

Fantazii se samozřejmě meze nekladou a jistě přijdete i na jiné možnosti, kterak příběhy podle obrázků tvořit.

  • Obrázky vystřižené z časopisů můžete využít na jakoukoli výtvarnou činnost. Děti moc rády LEPÍ, a to cokoli a kamkoli :-) tak proč tuhle jejich touhu nevyužít.

Pokud je dítko ještě malé a chce "číhat" s vámi, stačí, když pořídíte dětské nůžky, v případě nejmenších jim zcela bez obav můžete svěřit takové ty zdobné (jsou neostré a bez špičky).

Pokud i přesto máte obavu, že by (si) mohlo ublížit, můžete spolu obrázky nebo barevné kousky časopisu jednoduše trhat.

Vystřižené či vytrhané obrázky můžete využít třeba i takto.

  • Další věc, která se mi zejména v případě dětských časopisů velmi osvědčila, je proces LAMINOVÁNÍ.

Taky vám přijde škoda, že s dětmi projdete labyrint nebo vyluštíte křížovku jen jednou, a pak abyste pořád gumovali, když si to chcete zopáknout? Nebo už vás nebaví pokaždé rozpočítávat, kdo ze sourozenců si zrovna dneska pospojuje čísla, aby vznikl obrázek? 

Laminováním obrázků a zajímavých úkolů docílíte toho, že je můžete plnit opakovaně - tak dlouho, dokud vás to s dětmi bude bavit. Laminací navíc dojde ke zpevnění a prodloužení životnosti papíru, na kterém je obrázek/úkol vytištěný. 

Když se pak domluvíte se spřátelenou rodinou, která odebírá jiný časopis, můžete si zalaminované hry vzájemně vyměňovat.